אדן

אדן חלון הינו לוח אבן או התקן דומה בתחתית החלון,  שמטרתו להרחיק מים ולהגן על הפתח מפני רטיבות. יישום נפוץ לאדן חלון הינו לוח אבן בעובי 3-5 ס"מ, עם שיפוע קל החוצה. בתחתית האדן יש לבצע אף מים למניעת נזילה של המים חזרה אל קיר הבית.

איטום

למניעת חדירת רטיבות לשלד המבנה ולבית מיושמת במהלך הבניה מערכת איטום. יישום נכון, מוקפד ומקצועי של מערכת האיטום חשוב למניעת נזקים למבנה
חלקי שלד שבאים במגע עם הקרקע כגון קורות היסוד או קירות מרתף מצופים בשכבת איטום, ובשכבה נוספת של חומר שמטרתו להגן על שכבת האיטום. האיטום יכול להתבצע על ידי יריעות איטום או התזת חומר איטום, וההגנה מתבצעת על ידי חומרים כגון לוחות קלקר או יריעות חומר פלסטי. חלקי מבנה כגון מרפסות וגגות שטוחים נאטמים בדרך כלל על ידי יריעות איטום (מומלץ בשתי שכבות). במידה ויריעות האיטום של הגג לא מכוסות בחומר נוסף כגון ריצוף, יש להגן עליהם מפגיעה של אביזרים על הגג כגון דודי שמש ומזגנים, על ידי תושבות מיוחדות. יש לאטום נגד רטיבות גם מקומות נוספים בבית שבאים במגע עם מים כגון ספי חלונות ודלתות, ומפגשי קיר עם מרפסות.

אינסטלציה

האינסטלטור, או בעברית השרברב, אחראי להתקין בבית את המערכת הסניטרית, הכוללת את הצנרת שבה מסופקים המים ולאחר מכן מנוקזים, ואת הכלים הסניטריים השונים - אסלות, מקלחות, כיורים וברזים.

אלומיניום

לשיטת חלונות האלומיניום מספר יתרונות - עמידות גבוה בתנאי מזג אוויר, וגמשיות ייצור.
אחרי שהשלד מוכן עם הפתחים שבו, מגיע איש האלומיניום וקובע בפתח מסגרת מתכת עם פינות ישרות, שנקראת "משקוף עיוור". לאחר מכן בדנה שלו הוא חותך מפרופילים ארוכים, שבארץ ברוב המקרים מיוצרים על ידיד חברת קליל, ומהם מרכיב את החלונת לפי המידות של המשקופים העיוורים בבית. בצורה זו יש התאמה טובה בין הפתחים שבשלד, שלא תמיד מדוייקים או ישרים, ובין החלון, שצריך להיות עם פינות ישרות לצורך פתיחה ואיטום.
הפרופילים מיוצרים במספר סדרות, מפשוטות יחסית, עבור מפתחים קטנים ועם חתך פרופיל מגושם יחסית, ועד סדרות לפתחים גדולים ועם פרופילים עדינים יחסית, וכמובן יקרים.
כמו כן, מהפרופילים ניתן לייצר חלונות ודלתות מסוגים שונים - פתיחת ציר, פתיחת הזזה, פתיחת ציר תחתון, וכם שילובים של חלונות קבועים עם חלונות מסוגי פתיחה שונים.

אף מים

תכונה פיזיקלית של מים מאפשרת לטיפות מים להצמד גם לחלק התחתון של משטחים. לכן כאשר יש זרימה של מים על משטח אנכי שבתחתיתו יש משטח אופקי, כמו למשל במעעקה מרפסת בולטת, חלק מהמים זורמים אחורה בחלק התחתון.

לתופעה הזו יש השפעה שלילית מבחינת נזקי רטיבות למבנה, ולכן משתמשים בתעלה או חריץ לאורך החלק התחתון של אותו חלק בניין כדי לאלץ את הטיפות לפול שם ולא להגיע לקיר המבנה.

פרט זה נקרא "אף מים" או "חריץ מים". אנחנו מקפידים הפרט הזה הן בתכניות והן בבדיקת הביצוע שלו במהלך הבניה.

אש

לאחרונה נוספו כתנאים להיתר בניה בבתים פרטיים מספר אמצעי בטיחות נגד שריפות שכוללים:

גלאי עשן  - התקנה במרכז הבית

מטף כיבוי – מיקום ליד דלת הכניסה

זרנוק עם גלגלון – ברז כיבוי ליד אחת מכניסות הבית

מנעול פרפר – דלתות הכניסה לבית עם יכולת פתיחה מבפנים ללא מפתח

בבניה קלה שאינה משלד בטון כגון מכולות, מבנים ניידים, בנייה מחבילות קש וכודמה, יש החמרה משמעותית בדרישות, ויש להתקין בין השאר מערכת מתזים לכיבוי שריפות (ספרינקלרים).

בטון

בטון הינו תערובת של מלט, חול, חצץ ומים, כאשר מרגע הוספת המים לתערובת מתחיל תהליך כימי של התקשות שבסופו, לאחר כ 28 יום, מתקבל בטון קשה שמשמש לבניה. ניתן לייצר בטון באתר, על ידיד ערבוב החומרים האלו במיכל מתכת או במערבל בטון קטן (טפלה), אבל לצורך ייצור של בטון איכותי בכמות גדולה מביאים את הבטון לשטח באמצעות מערבל בטון ממפעל בטון בסביבה. הערבוב של הבטון במערבל מעכב את תהליך ההתקשות של הבטון עד ליציקה שלו באתר, אבל יש לצקת את הבטון מהר ככל האפשר לאחר הייצור שלו.

חוזק הבטון ואיכותו תלויים ביחס החומרים שמרכיבים אותו, ובתוספים שונים. בעת היציקה של הבטון באתר יש להזמין מעבדה לאיכות בטון שלוקחת דגימה ממערבל הבטון, ובודקת את חוזק הבטון לאחר 14 ו 28 יום. במקרים קיצוניים, אם הבדיקה מגלה שהבטון לא עומד בחוזק הנדרש בתקן, יש להרוס את חלק השלד שנבנה עם בטון זה ולבנות אותו מחדש.

בטקל - כדי ליצור את שיפוי הגג לצורך ניקוז מים בגג שטוח מתמשים בתערובת של בטון עם גרגירי קלקר, ובגלל משקלו הקל יחסית נקרא בטקל

בלוקים

בלוק הינה יחידת בניה, לרוב מלבנית, שמשמשת לבניית קירות. הבלוקים הנפוצים לבניה הם בלוקי בטון ובלוקי איטונג.

בניה ירוקה

במובן הפשוט ביותר, בניה ירוקה היא בניה שמזיקה פחות ככל האפשר לטבע. הנזק לטבע של הבנייה האנושית מתבטא בכמה רמות. - הפיתוח הנדרש לשכונות חדשות למשל שבמהלכו נכרתים עצים, זרימת מי גשם משתנה וגורמת לסחף מוגבר של הקרקע, חימום של הסביבה ועוד. הבית עצמו צורך לא מעט אנרגיה לבנייתו ותפעולו, ביחוד אם הוא בנוי מחומרים מודרניים כגון בטון וזכוכית. 
לאורך ההיסטוריה האנושית לא הייתה בנייה ירוקה, היתה פשוט בניה תוך ניסיון להתמודד עם האקלים עם מה שיש. בארצות טרופיות עם אוויר חם ולח פתחו את הבית לזרימת האוויר ככל שניתן, ובמדינות עם מזג אוויר מדברי בנו עם קירות עבים ומעט פתחים, כדי לשמר את צינת הלילה לתוך היום.
עם ההתפתחות הטכנולוגית במאה השנים האחרונות, ובייחוד עם כניסת מיזוג האוויר הביתי לשימוש נרחב, הפסיקו לתכנן מבנים מותאמים למזג האוויר, וביחד עם הפיתוח הכללי המואץ של הבניה האנושית, הנזק שנגרם לסביבה הפך להיות מוחשי.
בימינו, למרבה הצער, למרות דוגמאות יפות של מבנים צנועים ומתחשבים בסביבה, הפך המושג של בנייה ירוקה למיתוג שיווקי, כשהכל נייה ירוק- שכונות, רכבות, ומה לא, לרוב ללא מהות אלא רק משיקולים מסחריים.
בארץ אומצו בשנים האחרונת מספר תקנים, הנוגעים בעיקר לבידוד.

בניה קלה

בניה קלה הינו הכינוי לבנייה משבוססת על שלד מתכת, בדרך כלל ניצבי פח, ולוחות חיפוי כגון לוחות צמנט בצד החיצוני ולוחות גבס בצד הפנימי. יחסית לבנייה עם בטון או בלוקים, משקל המבנה שנבנה בצורה זו קל יותר, ולכן יש לשיטה הזו יתרון בתוספת קומה על גבי מבנה שלא תוכנן מראש לעומסים גבוהים.
יש מספר חברות שמבצעות בניית בתים חדשים בשיטה של בניה קלה. בגלל שבבנית בית מגורים יש צורך בכל מקרה בקבלן שלד רגיל לבניית היסודות והממ"ד, שיטת הבניה הקלה כבניה חדשה אינה נפוצה.

גבס

בניה באמצעות לוחות גבס מתבססת על שלד, בדרך כלל פרופילים מפח, שאליהם מוברגים לוחות או חלקי לוחות גבס. בשיטה זו ניתן לבנות קירות (שלד מתכת ולוחות גבס משני הצדדים) חיפוי קירות (קונס' מתכת על פני קיר למשל בלוקים או בטון, ולוח גבס כלפי פנים החלל) או תקרות (קונס' מתכת על התקרה המקשית, ולוחות גבס כלפי פנים החלל).

גג

גגות נחלקים באופן עקרוני לגגות משופעים, בהם מי הגשם זורמים על שיפוע הגג אל מרזב או ישירות לקרקע, או גגות שטוחים, בהם יש לנקז את המים הנאספים בגג לעבר מרזב. תפקיד נוסף של הגג, ביחוד בארצנו החמה, הינו לבודד את הבית מקרינת השמש.
בבניה פרטית גג שיפועי בנוי בדרך כלל מרעפים על גבי שלד עץ, ולעיתים בחומרים נוספים.

גז

גז פחמימני מעובה משמש בבתים רבים לבישול וחימום. הגז נמצא במצב נוזלי במיכלי הגז, ומתחרר בצורת גז כבד מהאוויר עם שחרורו מהבלון. 
הגז רעיל לנשימה, ובעל פוטנציאל התלקחות והתפוצצות. בגלל העובדה שהגז כבד מן האוויר, אסור למקם את מיכלי הגז במקום נמוך או סגור. יש לוודא שמתקין מוסמך מטעם חברת גז יתקין ו/או יאשר את מיקום הבלונים לפני השימוש.

דוד שמש

דוד השמש הינו אמצעי פשוט ויעיל לחימום מים באמצעות קרינת השמש. מערכת דוד השמש מורכבת מהדוד עצמו ומהקולטים. תכנון אדריכלי נכון של הבית ידאג גם למיקום נכון לדוד השמש.
ראשית, כדי שהקולטים יעבדו בצורה יעילה, יש להפנות אותם לדרום, בזווית של כ 30 מעלות, ולדאוג שלפחות רוב היום לא יהיה עליהם צל. בנוסף, ברוב המקרים כדי לקבל היתר בניה יש להראות מסתור לדוד, על ידי מעקה בנוי או בחלל גג הרעפים. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון זה היכולת לטפל מידי פעם בדוד, בין אם טיפול שגרתי או כמו שמידי פעם קורה תקלה שכרוכה בנזילה.
אנו מקפידים לשלב בתכנון הבית מקום מסודר לדוד ולקולטים, עם שאיפה למיקום על אזור גג עם ניקוז, כך שאפשר לתקן את הדוד, למשל להחליף גוף חימום, בלי להרטיב את הבית. לעולם לא נתכנן מסתור דוד משולש ולא אסתטי, אלא נשלב את הדוד במראה הבית כך שלא יראה מבחוץ.
אנו ממליצים להשתמש בדודי שמש מסוג "צללית נמוכה", שבהם חלק מהדוד נמצע מתחת לחלק הגבוה של הקולטים. יש לזכור שבהתקנת דוד בחלל גג רעפים יש לשמור על מיקום גבוה יחסית של הדוד ביחס לקולטים, אחרת יש צורך במשאבת סחרור כדי שחימום המים יהיה יעיל.

דלתות

דלת הינה אחד האלמנטים החשובים בבית - היא מסמלת פרטיות, היא יכולה להיות פתוחה או סגורה, שקופה או אטומה, פשוטה למראה, או רשמית ומכובדת. דלת הכניסה היא סוג של תעודת זהות של הבית ודיירו.

דלתות פנים עברו בשנים האחרונות תהליך של שדרוג מראה ואיכות. הצירים השתפרו, וכן הידיות ומגנון הנעילה, כאשר מנעול מגנטי מחילף את מנעול הלשון הישן והנטוה להתקלקל.

התפתחות מעניינת הינה של דלתות פנים מאלומיניום, עם סיכול להחליף בעתיד את דלתות העץ.

דו"ח קרקע

הרכב הקרקע שעליו נבנה המבנה חושב לצורך קביעת הביסוס, והתאמתו כך שהמבנה לא יזוז לאורך שנים. יש קרקעות שאינן פעילות יחסית, כגון סלע או חול ים, ויש קרקעות פעילות יותר, כגון אדמה חרסיתית, שתופחות בחורף ומתכווצות בקיץ, ולכן נדרש להם ביסוס מיוחד.

תפקידו של יועץ הקרקע הוא לעשות קידוחים באתר הבניה המיועד, לקבל את הרכב הקרקע לעומק הנדרש, ולהוציא דו"ח שמתאר את סוג הקרקע ומנחה את המהנדס כיצד לתכנן את הביסוס, למשל קוטר ועומק הכלונסאות.

יש וועדות בניה בארץ שדורושות דו"ח קרקע כתנאי להיתר בניה, ויש כלאה שלא. במידה וזו לא חובה, יש להתייעץ עם המהנדס לגבי הצורך בדו"ח קרקע. בקרקעות פעילות רצוי שיהיה דו"ח קרקע גם אם הוא לא נדרש להיתר הבניה.

הקלה

במהלך תכנון בית או מבנה, קורה שנוצר צורך לבקש מהוועדה לתכנון ובניה הקלה. ניקח לדוגמא את המרחק שבין קו המגרש לקו הבניין, ונניח שהמרחק הוא 4 מטר. מסיבות תכנוניות מגיעים למסקנה שדרושה חריגה מסויימת של הבית מקו הבניין. החוק קובע שבסמכות הוועדה המקומית במקרה כזה לבוא לקראת המתכנן, בתהליך שנקרא הקלה. הסמכות של הוועדה היא לאשר הקלה של עד 10אחוז, כלומר במקרה זה 40 ס"מ מקו הבניין לכיוון קו המגרש. הקלה של מעל 10 אחוז נחשבת "סטייה ניכרת" ונמצאת רק בסמכות שלוועדה מחוזית.

כאשר מאושרת הקלה, יש צורך לפרסם את ההקלה בשלושה עתונים וכן על לוח מודעות ביישוב ובחזית המגרש. בנוסף תכנית הבקשה להיתר מועברת לשמאי של הוועדה, שבסמכותו לקבוע דמי השבחה, סכום שאותו יש לשלם עבור השבחת הנכס כתוצאה מההקלה.


זיגוג

זכוכית לחלונות - זכוכית בפתחים כגון חלונות ודלתות נחלקת לשלשוה סוגים עיקריים: זכוכית פשוטוה, זכובית טריפלקס וזכוכית בידודית.

חימום תת רצפתי

היתרון המרכזי בחימום תת רצפתי הינו שמקור החום מגיע מהמקום הנמוך בחלל הבית, כך שהחום מתפזר בצורה טבעית כלפי מעלה, ויוצר תחושה נעימה. שיטה אחת לחימום תת רצפתי הינה רשת גידים חשמלית ושיטה נוספת הינה מערכת צינורות שבהם מוזרמים מים חמים, כאשר במקרה זה ניתן לשלב במערכת משאבת חום שעובדת יחד עם דוד השמש לאספקת מים חמים לשאר הבית.
המערכת עובדת היטב עם רצפות קשות כגון גרניט פורצלן או בטון מוחלק, אבל גם עם פרקט למינציה. לא מומלץ לשלב את המערכת עם רצפות שטיח או עץ גושני.

חישוב שטחים

שטח הביתמחושב לקראת ובסוף הבניה לשני צרכים שונים - הערת עלות הבניה, וחישוב השטח עבור הבקשה להיתר בניה. בבקשה להיתר בניה על עורך הבקשה להציג את חישוב השטח, שמשמש לבדיקה האם הבית עומד במגבלות זכויות הבניה, וכן לצורך חישוב אגרת בניה ובהמשך הארנונה.
כשטח בניה בהקשר זה נחשב כל שטח מקורה של הבית, שתחום לפחות על ידיד שלושה קירות, ושהתקרה שלו גבוהה מ 180 ס"מ. חדרי מדרגות נספרים רק פעם בקומה אחת, גם אם הם ממשיכים למספר קומות. שטח הבית נמדד מצדו החיצוני, כלומר כולל את קירות המעטפת.
שטח הבית מחולק לשני סוגי שטחים - עיקרי ושירות. שטח שירות הינו הממ"ד, שמחושב כ 12/13 מ"ר, ומחסנים כגון חדר שירות וכדומה. שטח עיקרי הוא שטח הבית שאינו שירות. לכל מגרש יש תכנית מתאר, שבה בתקנון מפורט מה השטח המירבי של שטחים עיקריים ושטחי שירות ניתן לבנות

חלל אדריכלי

החלל האדריכלי הפשוט ביותר הינו חדר - רצפה, תקרה וקירות. ואולם, מוח האדם משלים לא פעם את המידע המלא מרמזים בלבד, ולכן ניתן לייצר תחושה של חלל אדריכלי גם על ידי מידע חלקי.
כך למשל שני קירות ניצבים, ועמוד בפינה הנגדית, מספיקים כדי להגדיר חלל. את הרמזים להגדרת חלל ניתן לבצע עם תאורה, טקסטורה, הנמכת תקרה ועוד.
באדריכלות מודרנית יש שימוש נרחב בחללים מרומזים, טכניקה שמאפשרת חפיפה בין חללים, וחלל כללי אוורירי יותר.

חצר אנגלית

כאשר יש צורך בחלון או דלת לחלל תת קרקעי, ניתן לבצע חלל חפור בצד המבנה, כך שמלמעלה יגיע אור ואוורור לאותו פתח. חצר אנגלית יכולה להיות חלל קטן סביב חלון, או חצר גדולה חפורה מול קומה שלמה. כיוון שהחצר פתוחה כלפי מעלה, יש לדאוג לניקוז טוב בכמה מוקדים למניעת הצפת הקומה.

חשמל

חשמל זמין תמיד ובמתח קבוע הינו סימן היכר (שאנו לוקחים כמובן מאליו) של מבנה מודרני. מצד שני, חשמל מסוכן, וחלקים רבים של מערכת החשמל בבית מיועדים להגן  עלינו מפני התחשמלות ו/או שריפה כתוצאה מקצר חשמלי.
ארון החשמל הינו מרכיב חשוב במערכת זו, וחשוב שהוא יותקן בצורה מקצועית ועל פי חוק החשמל.

טיח

טיח הוא כמו העור על גופנו - שכבת מגן חיצונית שמעניקה גם הגנה וגם אופי. עוד בימי הרומאים שימש הטיח כמרכיב חשוב בבניה, ויש אפילו שכבות טיח שנמרו ומתפקדות היטב גם בימינו מאז התקופה הרומית.

כניסה

כניסה

מגרש

Our team at Yair harel architects understands how important it is for clients to create a lasting visual impact, and our strategic and creative experts are committed to solving the most complex challenges in the world of design. Would you like to learn more about our service offerings? Get in touch with us today.

מדרגות

מדרגות משמשות למעבר בין מפלסים במבנים, ובנייה נכונה שלהם חיונית לשימוש בטוח. חוק התכנון והבניה מגדיר מגבלות על תכנון המדרגות כגון מספר מדרגות מירבי במהלך ועוד. בבית מגורים רצוי שרוחב מהלך מדרגות לא יקטן מ 100 ס"מ, גובה הרום (ההפרש בין מדרגה למדרגה) לא יעלה על 17 ס"מ, ועומק המדרגה נטו לא יקטן מ 28 ס"מ.
במדרגות חיצוניות רצוי אף לעשות את המדרגות נוחות יותר, למשל עומק מדרגה 30 וגובה מדרגה 15., וכמובן עם חספסוס למניעת החלקה.

מהנדס בניין

מהנדס הבנין (הקונסטרוקטור) אחרי על תכנון שלד הבניין, כך שיעמוד בעומסים המופעלים עליו וישאר יציב לשנים ארוכות.

מטבח

כיוון שהמטבח הפך מחדר להכנת אוכל לחלק מחלל האירוח והמגורים, הוא נדרש להיות נוח ויפה גם יחד. אנו מקפידים על תכנון מטבח שיהיה פונקציונלי, נוח לשימוש, וחלק אינטגרלי מעיצוב חלל הבית.

בארגון המטבח יש להקפיד על מיקום נכון של הפונקציות העיקריות - הכיור, הכיריים והמקרר, שלרוב מאורגנים בצורה של משולש שנקרא משולש העבודה. עם זאת, יש מספר רב של ארגוני מטבח, וכדאי ללמוד את הנושא. דרך מומלצת להתרשם ממגוון של צורות ארגון מטבח היא בחנות איקאה, בה יש תצוגה מגוונת ומלמדת של מטבחים .

מספר מושגי יסוד בתחום המטבח -

סוקל - זהו השם הגרמני, והמקובל בתחום, למסד הארונות התחתונים במטבח. כיוון שאנו עובדים במבח צמוד לשיש, יש להסיג לאחור את הסוקל כך שיהיה מקום לרגלים, אחרת מתכופפים קלות קדימה והגב כואב. אנו מקפידים בהנחיות שלנו על סוקל בגובה 10 ס"מ ובעומק 10 ס"מ. כדי שלמור על עמידות הסוקל לאורך זמן אנו ממליצים לחפות אותו עם אריחי רצפה. תכניות הבית שאנו מכינים כוללת תכנון עקרוני של המטבח, עם מיקום הפונקציות העיקריות. את תכנון המטבח הסופי מבצעים מול חברת או יצרן המטבח.

ארונות תחתונים - בין הסוקל לשיש ממוקמים הארונות התחתונים. בארונות אלו מאחסנים את כלי המטבח שבשימוש תכוף, ולכן חשוב שיאורגנו נכון ושיהיו מאיכות טובה. אנחנו ממליצים חד משמעית שארונות המטבח התחתונים יהו מגירות בלבד.

שיש - 

מיזוג אוויר

כאשר משחררים גז דחוס מתרחשת תופעה פיזיקלית של בשם התעבות, שמנוצלת במזגני אוויר לצינון חללים בקיץ. מערכת מיזוג אוויר טיפוסית בנויה ממדחס, שנמצא מחוץ למבנה, יחידה פנימית שנקראת גם מעבה, וצנרת סגורה שמוליכה גז דחוס מהמדחס למעבה, ומשם חזרה למדחס. בתהליך שחרור הלחץ של הגז בצנרת נוצרת התקררות ואוויר שמוזרם עליה מקרר את חלל החדר. בתהליך ההתעבות מתחררים מים מהאוויר, ויש צורך לנקז אותם.
המערכת יכולה לשמש גם לחימום, כאשר במקרה זה האוויר מועבר דרך גוף חימום. מכיוון שרוב עבודת המזגן היא לקרר, ואוויר קר יורד, יחידת המעבה מותקנת סמוך לתקרה ולכן נקראת גם "מזגן עילי".

מעקות

כדי למנוע נפילה, מחייב החוק התקנת מעקה בגובה 105 ס"מ מעל פני הריצוף. בכל מקום בבית בו יש הפרש גובה של מעל ל 60 ס"מ. המעקה יכול להיות אטום, כגון קיר או מחיצת זכוכית, פח וכדומה), או מחורר כגון מעקה מוטות מתכת. בכל מקרה הרווחים בכל מקום במעקה לא יעברו גודל של 10 ס"מ, למניעת היתפסות ראש ילד.
בבקשה להיתר בניה האדריכל נדרש להראות מעקות בכל מקום של הפרשי גובה כנ"ל. עם סיום הבניה, בודק מפקח של וועדת בניה את הבית, ומוודא שמוצב מעקה תקני בכל מקום שיש צורך, כתנאי להיתר בניה. רצוי להכניס להסכם עם יצרן המעקות שהמעקה תקני. החוק מתייחס גם למקרים בהם למשל מעקה מתכת מוצב על מעקה בנוי, כשמטרה למנוע מצב שבו ילד למשל יוכל לטפס על המעקה וליפול. וודאו עם האדריכל ובעת הבניה שכל המעקות עומדים מבוצעים על פי החוק.

מפה מצבית

מפת המדידה הינה מסמך רשמי שנערך על ידיד מודד מוסמך, ומתאר את גבולות המגרש, קווי בניין, ומה שנמצא במגרש מבחינת טופוגרפיה (פני שטח, סלעים וכדומה), צמחיה (עצים בוגרים) ואלמנטים בנויים כגון מבנים קיימים, שוחות ביוב, גדרות וקירות.

מפלס פני בטון

בבניה מבוססת שלד בטון, רצפת קומה טיפוסית מורכת מרצפת הבטון (בד"כ בעובי 20-25 ס"מ) ועליה שכבת מילוי כגון סומסום או חול, ולבסוף הריצוף. 
מפלס פני הבטון מציין בתכניות הבניה השונות את מפלס רצפת הבטון, שבדרך כלל נמוך בכ 10-15 ס"מ מפני הרצפה הסופית. ציון המפלס, לעיתים בקיצור מ.פ.ב. מופיע לרוב בתכניות השלד.

מרחב דירתי מוגן

המציאות הבטחונית בארץ מחייבת כל בית  חדש לכלול מרחב דירתי מוגן, או בשמו הידוע יותר הממ"ד. מלבד עלותו הגבוה יחסית לשאר חדרי הבית, דרישות שונות בנוגע לדלת הכניסה שלו, קירות הבטון שלו ועוד משפיעים בצורה ניכרת על תכנון רוב הבית.

מרתף

המידה ומחליטים לכלול מרתף בתכנון בית יש מספר גורמים שכדאי לקחת בחשבון:

עקב הימצאות קירות המרתף מתחת לפני הקרקע, יש להקפיד על מערכת איטום מתוכננת ומבוצעת היטב, כולל ניקוז בתחתית המערכת. המערכת צריכה לכלול בסיסי נכון מבטון רזה עם יריעות, שוליים עם רולקות לניקוז, והגנה נאותה על מערכת האיטום על ידיד לוחות קלקר או יריעות. אי הקפדה על מערכת איטום מקצועית עלולה לגרום לנזקי רטיבות למבנה.

ביוב - במידה ואין יכולת להזרים מי ביוב בגרוויטציה אל שוחת ביוב, יש להשתמש במשאבה מיוחדת לכך, או לוותר על מיקום כלים סניטריים במרתף.נישה

הקירות העבים בבנייה המסורתית נוצלו לא פעם ליצירת שקעים ששימשו לאחסון, הצגת חפצים ועוד.

סף

We want all of our clients to experience the impressive level of skill and professionalism of our designers when working with Yair harel architects. All of our services, especially this one, exist to make your life more beautiful. You can trust us to provide everything you need in order to produce truly exceptional designs.

פרגולה

הפרגולה הינו מבנה הצללה שימושי ביותר בארצנו, וחשוב להבין מה המשמעות שלובהקשר של היתרי בניה. מבחינת חוק התכנון והבניה, פרגולה הינה גג מחורר, שבו החלקים האטומים, שבין הפתחים, אינם רחבים מ 50 ס"מ. הפתחים צריכים להיות  ללא שום חומר קירוי כגון פלסטיק או זכוכית, אחרת זה כבר נחשב שטח מקורה, וככזה חלק משטחי הבית לצורך חישוב השטחים וגביית ארנונה.
את שטח הפרגולות יש להציג בחישוב השטחים בהיתר הבניה, ומשלמים עבורם אגרת בניה.
פרגולה יכולה להיות מסוג בנוי, למשל עמודים וגג מבטון (עם חורים), או פרגולה קלה - עשויה ממתכת או עץ. פרגולה בנויה איה יכולה לחרוג מקווי הבניין, ולעומת זאת פרגולה קלה יכולה לחרוג מקו הבניין עד 40%.

צבע

Our team at Yair harel architects understands how important it is for clients to create a lasting visual impact, and our strategic and creative experts are committed to solving the most complex challenges in the world of design. Would you like to learn more about our service offerings? Get in touch with us today.

קירוי

When it comes to making a lasting impression, it’s crucial to use the right combination of images, graphics, colors, and animation to create a stylish and visually appealing design that also tells a story. We’re highly committed to visual quality as well as usability, and work with all of our clients to ensure their needs are met.

ריצוף

When it comes to making a lasting impression, it’s crucial to use the right combination of images, graphics, colors, and animation to create a stylish and visually appealing design that also tells a story. We’re highly committed to visual quality as well as usability, and work with all of our clients to ensure their needs are met.

קופינג

חלקו העליון של הקיר, כמו למשל מעקה בנוי של מרפסת או גג, חשוףלהשפעה המתמדת של השמש בקיץ והגשם בחורף, ולכן זקוק עקרונית להגנה הקופינג הינו כינוי ללוחות אבן שמונחים על ראש הקיר, ומהווים שכבת הגנה לראש הקיר, וכן סיומת אדריכלית.
לוח הקופינע בולט מעבר לפני הטיח, ואף גשם לאורך החלק התחתון מיועד למנוע נזילת מי גשם על הקיר.
לקופינג יש גם חשיבות אסתטית, על ידי מתן פס צל דק לראש הקיר על רקע השמיים, וסימון לתשומת לב בתכנון ובבניה.

רישוי זמין

אחד מהמרכיבים העיקריים ברפורמה של רישוי הבניה הינו מעבר הדרגתי של תהליך הבקשה להיתרי בניה לאינטרנט. עורך הבקשה מעלה את תכניות הבית ואת המסמכים השונים הנדרשים להיתר למערכת רישוי מקוון, מקבל הערות באמצעות המערכת, ולבסוף מקבל את היתר הבניה. בלשבי המעבר לעבודה במערכת יש עדיין סרבול, אבל בסופו של דבר התהליך יהפוך למהיר ופשוט יותר.

רעידות אדמה

בשנים האחרונות עלתה בארץ המודעות לצורך לחזק מבנים נגד רעידות אדמה, כולל בבניה פרטית. התקן מחייב את מהנדס הבניין לתכנן את המבנה כך שיעמוד בלחצים מסויימים, על ידי בין השאר ציפוף חישוקים בקורות הבטון סמוך לעמודים וחיזוק חלק מהקירות.
רצוי לוודא עם המהנדס שהוא נקט באמצעים הדרושים לחיזוק המבנה נגד רעידות אדמה.

שוחות ביוב

את מי הביוב של הבית, מהאסלות, הכיורים והמקלחות, מזרימים דרך מערכת שוחות ביוב לשוחה ציבורית בקרבת המגרש, שבדרך כלל מועברים משם למתקן לטיהור מי שפכים. בגינה מחוץ למקור מי שפכים כגון המטבח או חדרי מקלחת מוצבת שוחה ראשונית שקולטת אותם, ומעבירה אותם הלאה לשוחה הבאה. מכיוון שצנרת הביוב בנויה מצינורות ישרים, יש צורך גם בשוחות פינה, שרק מסובבות את הזרימה לכיוון הרצוי.
כדי שהזרימה של מי השפכים במערכת תהיה יעילה, שיפוע הצנרת בין השוחות, והפרשי המפלס בין תחתיות השוחות, אמור להיות 1.5%, כלומר ירידה של סנטימטר וחצי על כל מטר צנרת. את צנרת הביוב יש להניח בתוך תעלה עם חול ים, ולהגן עליה מפני פגיעה במהלך עבודות הפיתוח. אחרי סיום העבודות יש לפתוח את כל מכסי השוחות ולבדוק זרימת מים נאותה בכל המערכת. יש להשאיר גישה למכסי שוחות הביוב למקרה של סתימה במערכת.

שלד

שיטת הבניה הנפוצה ביותר בארץ הינה שלד בטון מזויין. בשיטה זו מערך של עמודים, קורות ורצפות בטון אחראי לחוזק הבית, ואילו קירות הבלוקים משמים להפרדה בין פנים לחוץ ולחלוקת החללים בפנים הבית, אך אינם נושאים בעומס הכוחות שפועלים על המבנה.
קבלן השלד אחרי על בניית שלד הבטון, ולאחר מכן קירות מעטפת החוץ וקירות הפנים.

תאורה

תאורת הבית, על ידי גופי תאורה, משמשת לתפקוד ובטיחות בבית וסביבתו בשעות החשכה, וכן ליופי והדגשת האדריכלות של הבית. לאחרונה יש מעבר לשימוש בתאורת LED, שמשנה בצורה מסוימת את השימוש בגופי תאורה וארגון ההדלקה שלהם.

תריסים

תריס הגלילה החשמלי

תקשורת

עם הכנסת מכישר הטלפון והטלויזיה לבתים, נוצר משך הזמן צורך לנקודות תקשורת - טלפון, כבלים, ובהמשך רשת מחשב ביתית, כמעט בכל חדר.
בימינו המגמה מתהפכת, ורב התקשורת בבית הופכת להיות אלחוטית. הדבר מאפשר קירות נקיים יותר, וגמישות רבה להוספת מכישרים ומערכות בעתיד.

052-3806416